Jednačtyřicetiletý Marek Michl, výkonný ředitel firmy Thermoservis a kapelník hudební skupiny Fortuna 77, je dvojkou na kandidátce Změny pro Nymburk. Chce, aby se naše město více rozvíjelo a otevřelo se občanům. Většinu volného času tráví se svým čtyřletým synem, ale potkat ho můžete třeba i při běhání na stezce podél Labe.

V politice jste úplným nováčkem, proč jste se rozhodl kandidovat do zastupitelstva?

O dění ve městě jsem se zajímal vždycky. Na zastupitelstva chodím léta, mnoho lidí tam dobře znám. Přece jen – Nymburk je malé město. Souvisí to ale i s tím, že si teď připadám jako opravdový Nymburák – postavil jsem tu dům a zajímám se o město čím dál tím víc.

Pracujete jako výkonný ředitel firmy Thermoservis. Jak budete svou práci stíhat pokud se stanete zastupitelem?

Časově to určitě nebude problém. Jak už jsem říkal, zasedání zastupitelstva se účastním pravidelně už dlouho. Čtu si i materiály, které se toho týkají – některé dokonce souvisí s mojí profesí. Takže vlastně co se týče času, nebyla by to pro mě velká změna.

Nemohou se třeba Vaše zájmy křížit co se týče práce a pozice zastupitele?

Je pravda, že Thermoservis je výrobce tepla, které město Nymburk odebírá – vytápíme jak městský úřad, tak i školy nebo školky. Na druhou stranu smlouvy na dodávku tepla se uzavíraly před řadou let. Za období, kdy tam působím jsme se neúčastnili žádného výběrového řízení vypsaného Městem Nymburk.

Věnujete se ale i hudbě…

Přes hudbu mě zná asi hodně Nymburáků. Je to pro mě koníček, kterému se už dlouho věnuji. S Fortunou 77 hrajeme většinou tak dvakrát do měsíce. V zimě, kdy je plesová sezona ale třeba i víckrát. A taky občas hostuji v jiných kapelách.

Říkáte, že chcete město lidem víc otevřít, zpřístupnit. Co si ale pod tím konkrétně představit?

Mám tím na mysli zejména registr smluv a přehledné záznamy dění v radě a zastupitelstvu města. Chci, aby se na internetu snadno daly najít smlouvy, které město uzavírá. Ono to někdy i jde, ale když jsem zkoušel dohledat nějakou smlouvu…byla to fakt dřina. Takhle to určitě být nemá. Občané k tomu mají mít snadný přístup.

O povinném registru smluv mluvili i zákonodárci v Poslanecké sněmovně. Vznesla se ale kritika z řady obcí, kde by to vyžadovalo velkou administrativní a technickou zátěž…

Pro Nymburk by to ale v tomto smyslu vůbec nebyl problém. Chápu to u malých obcí, kde nemají techniku a většinu skenování by musel zajišťovat třeba sám starosta a ve výsledku by nedělal nic jiného. Naše město na to ale kapacitu má. Na městském úřadu v Nymburce je Odbor Informatiky, který například spravuje internetové stránky nebo se stará o audiovizuální techniku při zasedání zastupitelstva. Přidat k tomu registr smluv nebo přehledný záznam z rady nebo zastupitelstva není problém.

A jak je to tedy se záznamy zasedání? Co je na nich podle Vás špatně?

Jde o to, že občan vůbec neví, kdo jak hlasoval v radě města. Tohle přece musí být přehledné a snadno dohledatelné, jako je tomu od nedávné doby v zápisech ze zastupitelstva. Měly by být zkrátka jasné zápisy, kdo a jak kdy hlasoval. Teď jen víme, kolik lidí bylo pro a proti, tak proč k tomu nepřidat i seznam? Zrovna na pondělním zastupitelstvu (22. 9. 2014)  vznikla zajímavá situace, kdy se jeden zastupitel dotázal k jednomu bodu jednání rady, zda by mohl vědět kdo z radních jak hlasoval. Vzbudilo to veliké překvapení a jednotliví radní mu pak jednotlivě poněkud rozpačitě odpovídali jak hlasovali… v tom chaosu ale nakonec ani neodpověděli všichni. A takhle to být nemá. Všichni občané města k tomu mají mít jednoduchý přístup.

Čemu by to podle Vás pomohlo?

Lidé se někdy handrkují o to, kdo jak kdy v radě hlasoval. Obviňují se, odmítají to, popírají, ale nedokáže to už nikdo, protože to zkrátka nikde zveřejňované není. A druhá věc je, že pokud by to bylo opravdu snadno dohledatelné, měl by každý radní i zastupitel větší odpovědnost. A já jsem přesvědčený, že s vědomím toho by v mnoha případech někdo pak hlasoval jinak.

Když Vám zbude volný čas, jak ho trávíte?

V poslední době mě hodně baví věc, kterou bych do sebe dřív vůbec neřekl a to kultivování zahrady. Říkal jsem si, že to budu dělat třeba v důchodu nebo tak, ale teď mě opravdu baví, když je za mnou vidět kus práce – nový trávník, zasazený strom nebo další kus živého plotu. Hodně času také trávím se svým malým synem. Na co mi teď moc času nezbývá je sport, ale když si najdu chvilku, jdu si rád zaběhat podél Labe.