Zítra 13. 4. bude zastupitelstvo rozhodovat o stavbě nového bazénu, informuje vedení města.

Nový bazén si všichni přejeme a věříme, že si ho Nymburk zaslouží. Nesnáze však musíme vidět v době, ve které má dojít k jeho realizaci a také v podmínkách, za jakých má být realizován. Přestože si Nymburk stojí finančně relativně dobře, dostatek vlastních zdrojů na stavbu bazénu nemá. Šance na získání dotace na alespoň částečné spolufinancování je bohužel mizivá. Město si tedy bude muset půjčit od banky. Kolik? 380 milionů korun. Přesně tolik má stát výstavba nového bazénu bez DPH. Včetně DPH půjde o 460 milionů korun. Úvěr má být splacen za 25 let, což znamená, že při úrokové sazbě kolem 5 % vyjde stavba bazénu na 750 milionů korun! Ročně budeme splácet neuvěřitelných 30 milionů korun, a to se jedná o spodní hranici odhadu vedení města. 25 let budeme mít každý rok povinnost zaplatit 15,2 milionů jistiny úvěru a k tomu úrok, který bude minimálně ve stejné výši, spíše více. Vedle splácení investice budeme každoročně doplácet na provoz bazénu dle hrubých odhadů 10-12 milionů korun ročně. Cena bazénu a způsob financování proto ohromným způsobem zatíží rozpočet města na dlouhé roky.

Současně musíme přihlédnout i k tomu, v jaké době se nacházíme. Zdražují se potraviny, elektřina, pohonné hmoty. Ekonomické dopady pandemie se teprve začínají projevovat (rozhodně nejsou u konce) a v Evropě začala válka, která nevíme kdy skončí. Nymburk čekají – tak jako všechny domácnosti a celý svět – těžké časy.

Jako každá rodina dnes přemýšlí o tom, jak v těžkých časech neplýtvat a některá rozhodnutí odkládá, mělo by uvažovat i zastupitelstvo města. Pořizovat bazén v této nejisté a nepřehledné době se nám zdá jako pořídit si drahou dovolenou, na kterou si navíc rodina bude muset půjčit. Čeká nás přitom celá řada investic, které nesnesou odkladu. Škola na Sídlišti potřebuje zmodernizovat a rozšířitV důsledku nárůstu počtu obyvatel města bude třeba postavit novou školku na Zálabí. Na investice čeká Nymburská nemocnice, která potřebuje modernizaci. A v neposlední řadě se středeční zastupitelstvo chystá koupit a opravit zimní stadion, který je v havarijním stavu a potřebuje celkovou rekonstrukci.

Ptáme se tedy, zdali je nyní vhodná doba na tak enormní zadlužení města. Zadlužení, které bude znamenat, že rozvoj ostatních oblastí ve městě se na roky zbrzdí nebo zastaví. Jsme skutečně všichni v nejisté době ochotni splácet obří úvěr skrze vyšší daň z nemovitosti či dražší svoz odpadu nebo dalšími podobnými cestami?

Vážení občané města Nymburka, pokud vám budoucnost našeho města není lhostejná, obraťte se na své zastupitele nebo zítra přijďte přímo na jednání zastupitelstva. (Od 16.00 v Obecním domě.) Váš názor je pro naše rozhodování důležitý.