Přinášíme rozhovor s lídrem kandidátky Změna pro Nymburk, místostarostou města a historikem Pavlem Fojtíkem. Co ho baví na komunální politice? Co by chtěl v Nymburce změnit?

Většina lidí si vás pamatuje jako zastupitele a místostarostu za TOP 09, co vás přimělo k tomu kandidovat teď za jiné uskupení? 

S lidmi z TOPky, kteří v ní zůstali, nebyla spolupráce možná. Prapočátek sporů byl ideový. Osoby, které TOPku v Nymburce dnes ovládají, vůbec nejsou spojeny s hodnotami reprezentujícími TOP 09, jedná se o bývalé členy KDU-ČSL a neúspěšné členy ODS. Jako příklad uvedu, že třeba sociální projekty, podpora školství, opravy komunikací byly odmítány. Když jsem viděl, že se mi na půdě TOP 09 nedaří prosazovat věci, jež by mohly posunout Nymburk dále, odešel jsem. A založil sdružení, které má shodný pohled na svět. Chceme to nejlepší pro všechny spoluobčany, nikoliv jen prospěch pro pár vyvolených.

Název tohoto sdružení začíná slovem Změna. V předchozích letech jste ale vy sám i další člověk z kandidátky MUDr. Karel Dáňa byli v zastupitelstvu. V čem tedy spočívá ta Změna? 

 Nymburk potřebuje Změnu. Na naší kandidátce je dalších 19 občanů, kteří nepůsobí v zastupitelstvu ani v žádných komisích. To je dostatečná záruka nového pohledu na komunální politiku. Současně však všichni kandidáti jsou osobnosti, které mají dostatečné zkušenosti s řízením, vedením týmu, mají velký přehled díky své profesi, jsou aktivní na poli sportu, kultury či zdravotnictví. Všichni jsme připraveni pracovat na tom, aby se Nymburk stal atraktivnějším, modernějším a krásnějším městem.  

Co podle Vás Nymburku v minulém volebním období chybělo? 

Aby se volební sliby přetavily v činy, je vždy potřeba společná většinová vůle zastupitelstva. Ačkoliv po volbách 2010 vznikla vcelku hladce velká duhová koalice (mající 19 z 21 zastupitelů), od počátku tvořila nesourodou skupinu zcela odlišných cílů. A zde je zakopán pes. Koalice navenek vystupovala jednotně, ale uvnitř se zcela rozcházela. Nebylo se téměř možné shodnout na základních společných prioritách. Ochota hledat dohodu, po volbách velmi brzy vyprchala. A konflikt postupně přecházel do osobní roviny a prosazování rozhodnutí silovým způsobem.

Podle mého názoru demokracie potřebuje ke svému zdravému fungování jasně vymezenou koalici i opozici. A to Nymburku chybělo.

Jaké jsou vaše priority do nadcházejícího období? 

Město velikosti Nymburka nemůže opomíjet žádnou oblast rozvoje (viz celý náš program na www.zmenapronymburk.cz). Chceme se soustředit na zlepšování stavu našich chodníků a komunikací, opravu prostor před nádražím, dále rozvíjet naši nemocnici, zvyšovat kvalitu našich škol a být úspěšní při získávání dotačních peněz. Současně se nesmí opomíjet podpora sportu, volnočasových aktivit a v neposlední řadě obnova nymburských památek.

Jaké jsou podle vás největší nedostatky Nymburka?  

Nemá cenu si zastírat, že dlouhodobě se Nymburk jako ostatně i jiná města potýká s řadou palčivých problémů. Trápí ho nedostatek pracovních příležitostí, postupně dochází k vylidnění nymburského náměstí a k úpadku maloobchodu v centru města. Rozšiřování města do odlehlejších lokalit přináší zvýšené náklady na zajištění služeb, koupě nemocnice na dluh v roce 2007 představuje každoročně značnou několikamilionovou dluhovou zátěž, hustý provoz v centru města přináší problémy s parkováním, dlouhodobě je podfinancován bytový fond města, pokles počtu členů státní policie představuje enormní nápor na naši městskou policii, schází státní prostředky na mnohé potřebné projekty v sociální otázce či na obnovu kulturního dědictví. To jsou všechno výzvy, na jejichž řešení je nutné intenzivně pracovat.

A jaké jsou podle vás pozitivní stránky Nymburka? 

Jako nymburský rodák a patriot vidím spoustu nezpochybnitelných předností. Nymburk je skutečně krásné město s celou řadou historických památek a zákoutí, pořádá mnoho jedinečných kulturních akcí v čele s Posvícením, sportovní vyžití je na vysoké úrovni, drží si pozici vyhledávaného obchodního a správního centra regionu, je ideálním místem pro všechny cyklisty a bruslaře, má veliký potenciál kreativních a obětavých lidí v mnoha desítkách organizací a spolcích, nabízí dostatek volných pozemků pro případné investory. Rozhodně je do budoucna na čem stavět.

Na čem by se dalo ještě zapracovat? 

Určitě chceme řešit situaci kolem bazénu a koupaliště. Preferujeme komplexní rekonstrukci stávajícího bazénu na atraktivní areál s dětskými vodními prvky (brouzdaliště, tobogán, sauna) a nalezneme nejvhodnější místo na městskou pláž, sluneční lázně a letní koupaliště. Budeme pokračovat v revitalizaci lokality Veslák na sportovně rekreační zónu se zaměřením na trávení volného času mladých rodin. Zmodernizujeme a oživíme prostor před hlavním nádražím (parkoviště,  kolostavy a zeleň). Maximální pozornost budeme věnovat dotačním zdrojům (evropské peníze, národní tituly, krajské dotace, MAS Podlipansko).

A teď konkrétně o Vás. Původním povoláním jste historik, dají se nějak zúročit vaše zkušenosti z tohoto oboru v komunální politice? 

 Historici moderních dějin mají vždy blízko k občanskému dění. Velmi dobře znají úspěšné modely řešení složitých konfliktů v různých historických epochách a státech světa. Nymburk založený roku 1275 má velmi bohatou historii, kde se střídaly doby úspěšné s časy velmi krušnými. Važme si proto odkazu našich předků, kteří své tužby a plány vtiskli do vzhledu a charakteru města. Kultivujme naše památkové a kulturní dědictví, je to nesmírně důležité. Jako historik cítím povinnost do toho vždy zasahovat.  

Věnujete se ještě svému povolání? 

Příchodem na radnici na plný úvazek v roce 2010 jsem určitě nepřetrhal kontakty se svým bývalým pracovištěm  – Polabským muzeem. Velmi rád chodím mezi občany, neodmítnu žádné pozvání na besedu a s pokorou naslouchám jejich připomínkám. Jsem stále aktivní ve Společnosti přátel starého Nymburka, která zajišťuje mnoho akcí ve městě, vydává časopis Kaplanku, organizuje Dny Evropského dědictví či Dny památek dokořán, vlastivědné procházky atd. Chce-li však člověk proniknout do všech tajů komunálního života, rozumět městu ve vší jeho složitosti, poznat fungování sociálního sektoru, stejně tak každou položku rozpočtu města, kompetentně rozhodovat a znát pro a proti každého materiálu, moc času mu na ostatní nezbývá.

 V nymburské komunální politice se pohybujete už řadu let, dokáže vás přesto ještě něčím překvapit?

 Určitě jsou v nymburské politice větší pamětníci jako třeba Jiří Petíra, Pavel Novák, Věra Beranová, Aleš Omáčka nebo Jiří Kuhn. Je pravda, že čím je člověk v „komunálu“ déle, tím více je obezřetnější vůči na první pohled

jednoduchým řešením. Navíc na rozdíl od jiných mám tu zkušenost, že první čtyři roky (2006-2010) jsem zažil v opozici. A být dobrou opozicí, nikoliv destruktivní, ale pozitivní – to byl tenkrát nelehký úkol. A co mě překvapuje? Určitě neznalost a neochota mnoha lidí ucházejících se o posty na radnici, seznámit se se základními principy fungování obce, kdo má jaké pravomoci, jak dalece může Rada města zasahovat do přeneseného výkonu státní správy, celkové nízké právní povědomí apod. 

Jak se díváte na práci zastupitele? 

Práce uvolněného místostarosty na radnici je časově dosti náročná, ale velmi obtížná je i práce neuvolněného zastupitele. Zastupitelé jsou občané jako každý druhý, kteří musí obyčejně pracovat ve své profesi a ještě k tomu navíc se starají o město, na kterém jim záleží. A finanční odměny jsou minimální, zastupitel má odměnu kolem 600 Kč měsíčně. Čili být zastupitelem je nelehká věc, kterou dělá člověk navíc, a jestliže jí chce dělat pořádně, je to většinou na úkor rodiny, koníčků či jiné zábavy.

 A na závěr jaké očekáváte výsledky voleb? Jaké dáváte šance Změně pro Nymburk? 

Těžko předvídat. Pod záštitou hnutí Starostové a nezávislí je pro Nymburk připravena nová kandidátka lidí, kteří mají zkušenosti a jsou dobře známí ve svých oborech. Doufám, že voliče zaujme náš program. A i když se v Nymburce v posledních letech řada věcí změnila k lepšímu, přesto je zde prostor k tomu, aby se v Nymburce a jeho okolí žilo ještě lépe. Následující čtyři roky 2014 – 2018 vnímáme jako velkou příležitost pro naše město. Příležitost, abychom se stali moderním, dynamickým a otevřeným městem, které vytváří dobré zázemí pro své občany a poskytuje jim kvalitní služby.